WIN5600S / WIN6600S
Equipment
Profile and Panel Wrapping Machine Using Solvent Based Double Component (PU) Glue
Glue Type : Solvent (PU) glue with double component
Profile Type : PVC & Aluminum profiles, windowsill and wallpanels
Foil Type : PVC foils, finish foils
Max. Foil Width : 600 mm
Working Speed : 0 – 30 m/min
• Profiles to be Wrapped : PVC & Aluminum Profiles, Windowsill and Wallpanels
• Usable Foil Types : PVC Foils, Finish Foils
• Usable Glue Types : Solvent (PU) Glue With Double Component
• Maximum Foil Width : 600 mm
• Minimum Foil Width : 20 mm
• Wrapping Speed : 0 – 30 m/min
• Total Power : 24 – 32 kW
• Machine Length : 5.000 or 6.000 mm